niedziela, 1 czerwca 2014

Pokój dziecka urządzony z pomysłem

Jaka jest Wasza pierwsza myśl związana z pokojem dziecięcym? Zapewne większość widzi oczami wyobraźni różowe lub błękitne wnętrze i zapomina o istnieniu innych kolorów. Chcemy zachęcić Was do zapoznania się z pełną paletą barw i stworzenia naprawdę wyjątkowej przestrzeni, z której będziecie dumni.
Aranżując pokój dla Waszych pociech, pamiętajcie, że będzie to najbardziej dynamiczne wnętrze w całym domu.  Dzieci bardzo szybko rosną a procesowi temu towarzyszą ciągłe zmiany ich zainteresowań i wymagań. Trzeba na początku wybiec myślami w przód i zaprojektować pomieszczenie tak, by można było bezproblemowo dopasowywać je bieżących potrzeb malucha.
Wybór kolorów i oświetlenia
Barwy decydują o tym, jak maluch będzie czuł się w tym pokoju. Inne kolory będą odpowiednie dla niemowlaka, który potrzebuje wyciszenia i spokoju, gdyż większość czasu spędza śpiąc lub leżąc w swoim łóżeczku, zupełnie inne będą natomiast pasować dla królestwa dziecka nieco starszego, które jest bardziej energiczne i spędza całe dnie bawiąc się beztrosko i poznając swoje otoczenie. W pierwszym przypadku polecamy delikatne i stonowane pastele, a w drugim kolory wyraźniejsze a nawet jaskrawe. Nie bójcie się ryzykować.
Niepowtarzalny klimat wnętrza tworzą nie tylko kolory, ale również materiały, które z nimi zestawiamy.  Wprowadzić można podziały poziome i pionowe, różnego rodzaju wzory, figury geometryczne lub kształty organiczne oraz faktury, które mają istotny wpływ na odbiór wizualny całości.
Ciekawym rozwiązaniem są tapety „kolorowanki”, które pozwolą dziecku wnieść własny wkład w proces wykańczania wnętrza.
1Tapeta w formie kolorowanki – www.burgerplex.com
A oto kolejne pomysły:
img_2
Zagłówki modułowe – www.madeforbed.com
3
Niecodzienne tapety – www.cozatapety.pl
Odpowiednio dobrane oświetlenie jest niezwykle istotnym elementem każdej przestrzeni. Powinno być nie tylko funkcjonalne, ale i estetyczne. Niezbędne jest oświetlenie górne, odpowiadające za rozjaśnienie całego wnętrza. Ważna jest także dodatkowa lampka ustawiona na stoliku lub komodzie, która pozwoli rodzicom na dyskretne doglądanie ich pociech, a maluchom na spokojne zasypianie.  Lampy do pokoju dziecięcego mogą być kolorowe, co nie znaczy, że muszą być typowo dziecięce (te z wzorami z kreskówek szybko się znudzą i nie posłużą zbyt długo).
2
Wybór mebli
Podstawowym elementem wyposażenia pokoju niemowlaka jest łóżeczko i przewijak. Zestaw ten uzupełnić należy o szafę, komodę i półki na zabawki. W przypadku starszego dziecka, łóżeczko zastąpi tapczanik a później pełnowymiarowe łóżko. Konieczne będzie także doposażenie pokoju w miejsce do nauki – biurko i krzesło. Dotychczasowe półki na zabawki staną się półkami na książki, czasopisma i płyty CD. Kupując meble warto więc rozeznać, czy producent ma w swojej ofercie także elementy, które będzie można dokupić z upływem czasu.  Wybierajcie serie klasyczne, będące o wiele bardziej funkcjonalne i użyteczne niż te ozdabiane typowo dziecięcymi motywami. Jeśli zależy Wam na meblach zdobionych grafikami, znajdźcie coś bardziej oryginalnego niż księżniczki i samochodziki.
2pir_jasny_dziewczynka_w960-h450-q95youngusers_inspiracje_1_w960-h450-q95
Meble – www.meble.vox.pl
Postacie z bajek lub elementy graficzne związane z aktualnymi zainteresowaniami dziecka lepiej wprowadzić do pokoju na elementach dekoracyjnych, które bez ponoszenia większych kosztów możemy wymieniać – narzuty na łóżko, poduszki czy zasłony.
Funkcjonalne rozmieszczenie elementów wyposażenia
W przypadku, gdy Wasza pociecha jest jeszcze niemowlakiem pamiętajcie, by łóżeczko z przewijakiem nie stały w bezpośrednim sąsiedztwie okna, aby uniknąć przeciągów. Lokalizacja tuż przy drzwiach lub na trasie ciągu komunikacyjnego także nie będzie korzystna. Układ mebli przeanalizujcie pod kątem wygody rodziców, żeby wszystkie akcesoria niezbędne do pielęgnacji znalazły się w zasięgu ręki.  Gdy pokój jest wystarczająco przestronny, przyda się także ustawienie w pobliżu łóżeczka wygodnego fotela do karmienia.
Dla dziecka starszego niezwykle istotna jest zabawa. Nie możemy wymagać, by w jego pokoju wszystko było na swoim miejscy. Pogodzić musimy się z obecnością zabawek dosłownie wszędzie. Wybudowanego z wielką starannością zamku z klocków nie można przecież w jednej chwili zburzyć. Dobrym rozwiązaniem będzie zakup niezwykle pojemnych skrzyni lub kufrów, w których dzieciak będzie mógł przechowywać swoje skarby.
Elementy dekoracyjne i dodatki
W tej dziedzinie możecie zaszaleć. Nie musicie już myśleć czysto praktycznie. Dodatki mogą być zgodne z aktualnymi trendami i inspirowane bieżącymi zainteresowaniami dziecka.  Firmy prześcigają się także w produkcji akcesoriów personalizowanych – pościel, narzuta i poduszki z imieniem czy inicjałami dziecka, a nawet maskotki uszyte stricte według projektu malucha (w formie rysunku).
fot.: mat.pras.
/am

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz